NETForum.net - Forumların En NET'i  

Geri Git   NETForum.net - Forumların En NET'i > Dinler ve Kültürleri > İslamiyet

İslamiyet İslam ve Müslümanlık ile ilgili paylaşımların bulunduğu bölüm.


Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

İslam ve Müslümanlık ile ilgili paylaşımların bulunduğu bölüm.


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni Konu Oluştur Yanıtla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 22 Kasım 2023, 14:13   #1
Çevrimdışı
Sesini Kıstığın Her DUYGU,
Kalbinde YARA Olur.!
 
anatoLya kullanıcısının Avatarı
 
Kayıt Tarihi: 12 Ağustos 2023
Mesajlar: 5,345
Konular: 3575
Cinsiyet: Kadın
Beğenilenleri: 464
Beğendikleri: 617
Rep Gücü: 56
Rep Puanı: 229
Rep Derecesi: anatoLya muhteşem bir aurası varanatoLya muhteşem bir aurası varanatoLya muhteşem bir aurası var
Varsayılan Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Büyük zatların kıymetini bilmenin önemi
Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
İmam-ı Rabbânî hazretleri gibi büyük zatlar, insanın uzun zaman uğraşarak elde ettiğini bir anda verebilirler. Bir talebesi doğuda, bir talebesi batıda olsa, ikisi de ölmek üzere olsa, o mübarek zat ikisinin de imanla gitmesine sebep olur. Bu zor bir şey değildir. Azrail aleyhisselam, dünyanın her tarafındaki insanların ruhlarını bir anda alabiliyor. Azrail aleyhisselama bu kuvveti veren Allahü teâlâ, evliya zatlara da ihsan ediyor.

Horasan’da bir âlim, Vehhâbîler gibi tasavvufu inkâr eder, evliya zatlara düşmanlığını gizlemez. Etrafındakilerin ikaz etmelerine rağmen bu düşmanlığına devam eder. Bir gün hastalanıp ölüm döşeğine düşer. Yanındakiler kelime-i şehadet söyletmek isterler. O ise tuhaf sesler çıkarır, söyleyemez. Yani imansız gitmek üzeredir. Durumun iyi olmadığını görünce, oradaki evliya bir zata giderler. (Efendim bu zat namaz kılan bir Müslümandı, şimdi ölüm döşeğindedir, buna dua edin, himmet edin de imanını kurtarabilsin) derler. O mübarek zat gelip bakar, durum çok kötüdür. Yaklaşık bir saat kadar gözünü kapatıp rabıta eder. Gözünü açtığında, ölüm döşeğindeki zat, kelime-i şehadet getirerek vefat eder. O mübarek zat ise ter içinde kalmıştır. Oradakiler hikmetini merak ederler. Mübarek zat anlatır:
(Ben hangi büyük zata müracaat ettimse, hangisine yalvardımsa, hepsi, “Bizim ona kalbimiz kırık, bize dil uzattı” dediler. Baktım ki hiçbiri affetmiyor, bu defa ben de, “Evet bu suçlu, ama benim hiç mi hatırım yok? Eğer beni seviyorsanız, benim hatırım için affedin, buna hakkınızı helal edin” dedim. Bunun üzerine onlar da, “Biz seni seviyoruz. Senin hatırın için onu affediyoruz” dediler.)

Dolayısıyla evliya zatların kıymetini bilmek lazımdır. Cenab-ı Hak,(Kendinize vesile arayın) buyuruyor. Arada hiçbir vesile olmadan, Allahü teâlâ ile irtibat kurmak, Ondan istemek mümkündür, ama çok zordur, çünkü bunun birçok şartı vardır. Hâlbuki Allahü teâlânın rızasına kavuşmuş, duası makbul olan evliya zatları vesile etmek çok kolaydır. Onların ölüsü, dirisi olmaz, ruh zaten ölmez. Onlar Allahü teâlânın dostudur. Onun için onlara şu veya bu şekilde dil uzatmaktan sakınmalıdır. Bunun vebali büyük olur.

Bir mümin, hayatında bir kere, evliya bir zatın ruhuna bir Fâtiha okusa, âhirette o evliya zat, mutlaka o kişiye şefaat eder.
  Alıntı ile Yanıt
Yeni Konu Oluştur Yanıtla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
buyuruyor, ehli, hikmet, zatlar

« Dâhi bir Padişah | - »

Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıtlar Son Mesaj
Deli Hikmet (Charismax) Raskoln Üye Sözlüğü 9 22 Kasım 2023 18:08
Nazım Hikmet - Davet Eftamintokoftiden Şairlerden Şiirler 2 06 Ekim 2023 22:59
Nazım Hikmet Ran Şiirleri anatoLya Şairlerden Şiirler 127 29 Ağustos 2023 10:10
İzmirli Teğmen - Nazım Hikmet Astrea Resimli Şiirler 0 28 Ağustos 2023 13:25


Forum saati; Türkiye'ye göre ayarlanmış olup, şu an saat: 04:30.
NetForum Hakkında

NetForum, 2023 yılında kurulmuş bir genel forum paylaşım sitesidir. Kullanıcılarının özgürce eğlenebilmelerine ve bilgi paylaşımında bulunabilmelerine olanak sağlamayı amaç edinen NetForum.Net günümüzde bitmeye yüz tutmuş genel forum siteleri konseptini canlı ve dinamik tutan yegane platformlardan birisidir.

Yasal Uyarı

NetForum, 5651 S.lı Kanun kapsamında yer sağlayıcı sayıldığından; içerikleri kontrol etme ya da araştırma yükümlülüğü yoktur. Hukuka aykırı olduğunu düşündüğünüz ya da bir hakkınızın ihlal edildiği kanaatinde olduğunuz içerikleri İLETİŞİM bağlantısından bildirebilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.

NetForum.Net; kullandığı vBulletin® yazılımını lisanslı ve yasal perspektifte temin etmiştir.